Ако по някаква случайност сте парашутирали точно на тази страница и се чудите какво е това, Вие се намирате в петата част на математическа приказка – игра. Началото е тук.
- Браво, юнаци! – похвалила ги Глокси-Флокси. – Голяма помощ ми оказахте. Ето ви това вълшебно кълбо. Търкулнете го и вървете след него. Когато спре, значи сте пристигнали в царството на Кашчей.
Тръгнала дружината след вълшебното кълбо. Вървели, вървели и се озовали ... в приказката „Вълкът и трите прасенца”.
Вълкът тъкмо се канел да събори тухлената къщичка на прасенцата. Като видял неканените гости изръмжал кисело:
-Вижте какво, ако сте дошли да протестирате, трябва да имате писмено разрешение от кмета на общината ! Ако нямате, не ми пречете, трябва да изпълня заповедта на РДНСК и да съборя къщата на прасетата. Строена е без разрешително и то на общински терен. Срокът за обжалване изтече!
-Не, ние такова ... – объркал се Иван Царевич – сме тръгнали към царството на Кашчей Безсмъртни, за да освободим годеницата ми. Глокси-Флокси ни даде вълшебно кълбо, което трябваше да ни заведе до там, но кой знае защо се озовахме тук.
-Тая Глокси-Флокси е много разсеяна – изсумтял Вълкът – пак не е настроила GPS-a на кълбото. И от тук можете да стигнете до царството на Кашчей, един от тия три пътя A, B или C води до там, но аз не знам кой от трите. Прасетата знаят, можете да ги питате, но имайте предвид, че две от тях винаги лъжат, само едно казва истината.
Трите прасенца, любопитни твари, вече били забравили, че са под обсада и се били приближили да разберат каква е тая суматоха. Даже не чакали да ги попитат, а заквичали едно през друго:
-Верният път е или А, или С .
-Верният път не е В.
-Грух, как ли пък не, В е верния път.

Позамислили се юнаците и поели по път
А В С
Кликнете на верния отговор и ще продължите към царството на Кашчей или ...
Нека означим четиримата художници с буквите А,Б,В и Г. Първата двойка-А и Б, а втората-В и Г. Ръкавиците означаваме с Р1 и Р2.
А слага една върху друга Р2 и Р1. Ръкува се с В, при което Р1, която е от горната страна се цапа отвън с боята на В.
Дотук А се е ръкувал с В.
А смъква внимателно Р1 и си я слага Б. Ръкавицата е чиста от вътрешната страна и няма омесване на боите.
Б се ръкува с В.
След това А, на чиято ръка е останала Р2, се ръкува с Г. При това Р2, която от вътрешната страна е изцапана вече с боята на А се цапа отвън с боята на Г.
А се е ръкувал с Г.
А смъква внимателно Р2 и Б я слага върху Р1.Р1 е изцапана отвън,Р2 отвътре но доколкото в случая боите се омесват, то не е върху ръката на Б. Б се ръкува с Г. Няма омесване на бои върху ръката на Г, защото Р2 е изцапана отвън с неговата боя.
Б се е ръкувал с Г.